Akwarystyka – optymalna temperatura wody w akwarium

0
602
Akwarystyka - optymalna temperatura wody w akwarium

Hodowanie rybek w akwarium bez wątpienia może być fascynującą pasją, natomiast każdy początkujący akwarysta powinien pamiętać, że tego rodzaju zajęcie wcale nie jest proste. Chociaż uznaje się, że rybki hodowane w dekoracyjnych zbiornikach nie są wymagające, to rzeczywiście tak jest, ale tylko wtedy, jeśli zapewni się im optymalne warunki. Jednym z czynników, które odpowiadają za dobry stan zdrowia rybek, możliwości ich rozmnażania czy odpowiednie samopoczucie jest temperatura wody, w której te bytują. Zastawiasz się, ile stopni powinna mieć temperatura wody w akwarium i jak ją stale zapewniać? Odpowiedź znajdziesz poniżej.

Uniwersalna temperatura wody dla rybek w akwarium

Uznaje się, że w akwariach dekoracyjnych, czyli takich, które prowadzimy w zaciszu własnych mieszkań idealna temperatura wody, w której pływają ryby, mieści się w przedziale pomiędzy 22 a 28 stopni Celsjusza. A jaka powinna być temperatura w akwarium przy uwzględnieniu różnych gatunków ryb? Doświadczeni akwaryści podkreślają, że większość ryb bytujących na potrzeby hodowlane i dekoracyjne w małych zbiornikach dobrze znoszą wymienioną wyżej temperaturę, czyli w zakresie 22 a 28 stopni Celsjusza. Aby móc zadbać o doskonałe warunki dla wszystkich żyjących w akwarium ryb, warto hodować te zimnowodne albo tropikalne oddzielnie. Mieszając gatunki, problem może stanowić zapewnienie właściwej temperatury wody wszystkim. Okazuje się, że ryby zimnolubne wolą pływać w wodzie o temperaturze nieco niższej, czyli około 20 stopni Celsjusza, natomiast te tropikalne lepiej czują się w wodzie znacznie cieplejszej, która ma co najmniej 24, a nawet 27 stopni Celsjusza. Przed wyborem rybek do akwarium dobrze jest sprawdzić ich gatunek, uwzględniając właśnie preferencje w zakresie temperatury wody.

Co istotne, za niska temperatura wody może sprawić, że ryby staną się osłabione, „osowiałe”, będą wykazywać mniejsze możliwości rozrodcze. Z drugiej strony, za wysoka temperatura wody może doprowadzić do tego, że ryby stają się nadpobudliwe i agresywne. Za ciepła woda nie sprzyja również rybom, jeśli pod uwagę weźmiemy regulację ich układu krążenia. W skrajnych przypadkach może doprowadzić nawet do ich zdychania.

Jak utrzymać optymalną temperaturę wody w akwarium?

Akwaryści mają do dyspozycji różne środki i urządzenia, dzięki którym mogą regulować temperaturę wody. Ta może wymagać szczególnej uwagi oraz pobudzania w wyniku zmieniających się pór roku czy warunków w danym gospodarstwie domowym. W sezonie letnim może dochodzić do przegrzania wody w akwarium, dlatego każdy wprawiony już akwarysta powinien stosować specjalne chłodziarki wody. W przypadku wody zbyt zimnej przydaje się zaś grzałka do akwarium. Podstawowym sprzętem w ramach codziennej pielęgnacji ryb i dbania o należyte warunki ich życia w akwarium jest termometr. Dzięki niemu udaje się szybko zweryfikować rzeczywistą temperaturę wody w małym zbiorniku, a w razie potrzeby czym prędzej podjąć odpowiednie kroki naprawcze.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here