Czy warto zdecydować się na zakup chusty do noszenia dziecka?

0
49
Czy warto zdecydować się na zakup chusty do noszenia dziecka

Chusty do noszenia dzieci w ostatnich latach zyskują sobie coraz większą popularność. Jest to rozwiązanie, które ma sporo zalet, zarówno dla dziecka, jak i jego opiekunów. Co ważne w wielu przypadkach chusta do noszenia niemowląt będzie dobrą alternatywą dla wózka. Warto jednak pamiętać o tym, że aby skorzystać z pełni jej zalet, należy nie tylko wybrać dobrej jakości, solidną chustę, ale również nauczyć się, w jaki sposób należy ją wiązać, by zapewnić dziecku komfort i bezpieczeństwo.

Dlaczego chusta do noszenia dziecka to dobre rozwiązanie?

Noszenie w chuście ma naprawdę mnóstwo zalet, nic zatem dziwnego w tym, że rodzice coraz częściej w opiece nad dzieckiem sięgają właśnie po to rozwiązanie. Jednym z powodów potwierdzających tezę, że chusta do noszenia noworodka to dobry wybór jest to, że rodzic, nosząc tak blisko siebie malucha, zaspokaja jego potrzebę bliskości. Dla takiego maleństwa zapach rodzica, jego dotyk, bicie serca czy kojący głos są niezbędne do prawidłowego rozwoju.

Wbrew opinii wielu osób chusta do noszenia niemowląt, jeżeli jest odpowiednio zawiązana, nie wpływa negatywnie na dziecko. Wręcz przeciwnie niemowlę ułożone poprawnie zachowuje w niej fizjologiczną pozycję. W pierwszych tygodniach życia dziecko w chuście powinno mieć zaokrąglone plecy, a nogi lekko podkurczone i rozchylone. Dla noworodków to najlepsze ułożenie wspierające rozwój kręgosłupa i bioder maleństwa.

Dzieci regularnie noszone w chustach mniej płaczą. Dzieje się tak przede wszystkim dlatego, że będąc blisko rodzica, który może szybko reagować na ich potrzeby, mają do tego znacznie mniej powodów. Ponadto chusta przydatna będzie również w trudnych dla dziecka momentach, takich jak ząbkowanie kolki czy różnego rodzaju infekcje. Dziecko jest blisko rodzica, delikatnie kołysane co pozwala mu nieco lżej przechodzić przez dolegliwości, z którymi musi się zmierzyć.

Współcześnie chusta do noszenia noworodka uznawana jest za jeden z symboli aktywnego rodzicielstwa. To właśnie dzięki niej rodzic nie musi rezygnować z podróży, wypraw, wycieczek czy spotkań towarzyskich. Chusta jest bardzo wygodna i w przeciwieństwie do wózka można mieć ją zawsze przy sobie.

Czy każde dziecko można nosić w chuście?

W teorii każde dziecko może być noszone w chuście, jednak są pewne wyjątkowe sytuacje i przypadłości, w których korzystanie z takiego rozwiązania dla dobra dziecka nie jest wskazane. Chusta do noszenia dziecka nie powinna być używana przede wszystkim przy występowaniu schorzeń i dysfunkcji w obrębie narządu ruchu. W przypadku niektórych dzieci niewskazane może być stosowanie tylko konkretnych modeli chust (a jest ich kilka i różnią się one między sobą pod wieloma względami). Ze względów bezpieczeństwa dziecka zawsze przed rozpoczęciem chustonoszenia, warto skonsultować się z lekarzem i fizjoterapeutą.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here