Pokój dziecięcy na poddaszu – jak dobrać osłony na okna?

0
791
Pokój dziecięcy na poddaszu

Pokój na poddaszu to marzenie niejednego dziecka. Duża odległość od reszty domu sprawia, że maluch ma poczucie odrębności własnego królestwa. Dodatkowo możliwość obserwowania gwiazd pozwala mu na stworzenie małego obserwatorium. Dla rodziców pokój na poddaszu stanowi jednak duże wyzwanie aranżacyjne. Zwłaszcza w kontekście doboru odpowiednich osłon okiennych.

Poddasze to nierzadko jedyne miejsce w całym domu, które nadawałoby się na dziecięcy pokój. Duża przestrzeń oraz odległość kondygnacyjna dzieląca go od innych pomieszczeń sprawiają, że dziecko nie tylko zyskuje pole do nieskrępowanej zabawy, ale również ciszę potrzebną do zasłużonego odpoczynku. Aranżacja takiego pokoju to jednak duży egzamin dla rodziców. Po wyborze odpowiednich mebli przychodzi czas na zakup osłon okiennych. Szeroki wybór możliwości dostępnych na rynku w tym wypadku jednak mocno się zawęża. Jak dobrać odpowiedni model osłon do pokoju na poddaszu? Podpowiadamy sprawdzone rozwiązania.

Jak zaaranżować pokój dziecięcy na poddaszu?

Dziecięcy pokój to bez wątpienia miejsce pełne urokliwych ozdób oraz praktycznych rozwiązań. Na kilkunastu metrach kwadratowych musimy bowiem zaaranżować sypialnię, strefę do nauki czy też zabawy oraz pomyśleć o odpowiednim przechowywaniu rzeczy. Niezależnie od wielkości pomieszczenia, istnieje jednak kilka rozwiązań, które sprawią, że przestrzeń ta może stać się w pełni funkcjonalna.

Decydując się na zakup łóżka, warto wybrać to wyposażone w szufladę. Dzięki temu zyskamy dodatkową przestrzeń do przechowywania zabawek czy kosmetyków, które używamy przed snem. W przypadku, gdy w pokoju dziecięcym ściana kolankowa jest nieco wyższa, zabudujmy ją komodami i szafkami, w którym znajdą się ubrania. W takim pomieszczeniu każdy centymetr ściany jest na wagę złota. Zdecydujmy się więc na zakup półek, które w zależności od wieku oraz zainteresowań lokatora, pomieszczą maskotki, książeczki czy zielone rośliny.

Ważnym punktem każdego pokoju małego ucznia jest biurko. Warto, aby znalazło się w pobliżu okna. Naturalne światło pełni w tym wypadku ogromną rolę. Doświetla blat roboczy, wyzwala energię i sprawia, że dziecko z łatwością może skupić się na wykonywanym zadaniu.

Plisy na okna dachowe

Okna dachowe często pozwalają na dużo lepsze doświetlenie pokoju niż standardowe okna fasadowe. Promienie wpadające zza szyby nie zawsze są jednak mile widziane. Odpowiednio dobrane osłony okienne pomogą nam z łatwością kontrolować ilość wpadającego światła i zapewnić dziecku odpowiednie warunki do odpoczynku i snu.

Rolety plisowane bez przeszkód dopasujemy do każdego stylu aranżacyjnego. Niebanalna konstrukcja i geometryczny design sprawiają, że mogą stanowić dekorację zarówno typowo dziecięcego pokoju, jak i tego zamieszkiwanego przez wymagającego nastolatka.

W zależności od rodzaju tkaniny, plisy mogą odbijać promienie słoneczne, doskonale izolując pomieszczenie lub też sprawić, że w pokoju zapanuje delikatny półmrok. Przed zakupem rolety, warto rozważyć wybór takiego modelu, który pomoże nam utrzymać optymalną temperaturę w pomieszczeniu.

W odróżnieniu od standardowych rolet materiałowych plisy mogą poruszać się dwukierunkowo, dzięki czemu bez trudu zasłonimy jedynie wybrany fragment okna. Opcja ta może być szczególnie przydatna w sytuacji, gdy wpadające światło świeci w monitor komputera czy też telewizor.

Rolety wewnętrzne do okien dachowych

Odpowiednio dobrane rolety dachowe pomagają utrzymać kontrolę nad wpadającym światłem oraz temperaturą w pokoju. Warto pamiętać bowiem o tym, że latem pomieszczenia znajdujące się na poddaszu narażone są na szybkie i nadmierne nagrzewanie. Jak w każdym miejscu, rolety zamontowane na oknach dachowych sprawdzą się również jako ciekawa dekoracja. Szeroki wybór dostępnych kolorów i uniwersalny design sprawiają, że mogą wkomponować się w przestrzeń lub też stanowić wyróżniający się dodatek.

Pamiętajmy również o tym, że konstrukcja rolet dachowych mocno różni się od tych, które montujemy w tradycyjnych oknach. Ta opiera się na bocznych prowadnicach, dzięki czemu materiał ściśle przylega do szyby i nie porusza się przy otwieraniu czy zamykaniu okna. Możemy też zablokować roletę na wybranej wysokości i tym samym regulować stopień zaciemnienia.

Okna w dziecięcym pokoju na poddaszu – podsumowanie

Światło w dziecięcym pokoju odgrywa ważną rolę. Doświetla przestrzeń do nauki i zabawy, dostarcza potrzebną dawkę witaminy D oraz tworzy przyjemny klimat, który pozwala wyciszyć emocje. Duża ilość wpadających promieni słonecznych może jednak spowodować nadmierne nagrzanie pomieszczenia czy też przeszkadzać w codziennych obowiązkach. Rozwiązaniem tego problemu staną się odpowiednio dobrane osłony okienne. Te zamontowane na specjalnych prowadnicach nie będą przeszkadzać w otwieraniu i zamykaniu okien, a dodatkowo mogą pełnić ważny element dekoracyjny.

Artykuł został przygotowany przez redakcję bloga Domondo.pl, marki produkującej wysokiej jakości rolety i inne osłony okienne.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here