Jakie zabawki dla rocznego dziecka

0
1072
dziecko

Najlepsze zabawki dla dziecka zawsze będą skupiać się na wspieraniu jego rozwoju. Zachęcą go do zapoznawania się ze światem, pokażą mu nowe rzeczy, zadziałają na niego zróżnicowanymi bodźcami i pozwolą mu wykształcić nowe umiejętności. Zabawek w sklepach jest jednak tak wiele, że bardzo ciężko wyróżnić spośród nich te naprawdę wartościowe. Na szczęście istnieje kilka takich odmian tych produktów, które praktycznie zawsze mogą okazać się dobrym wyborem dla maluszka. A co takiego się wśród nich znajduje? Jakie zabawki dla rocznego dziecka rzeczywiście warto kupić, by zaoferować mu coś bezpiecznego, edukacyjnego, a zarazem interesującego?

Pierwszy typ fantastycznej zabawki dla rocznych dzieciaczków to puzzle, ewentualnie różnego rodzaju układanki. Każdy z nas kiedyś się nimi bawił. Puzzlami potrafiliśmy zajmować się całymi dniami i nocami, bo gdy były one dla nas nieco zbyt skomplikowane, potrafiliśmy przesiedzieć nad nimi nawet kilka godzin z rzędu, byleby tylko ukończyć tworzony obrazek. Takie układanki świetnie sprawdzają się już u bardzo małych dzieci. Oczywiście niemowlak raczej nie da sobie rady z utworzeniem całego obrazka z maleńkich elementów, ale w zabawie chodzi o to, by działać razem z dzieckiem – pomagać mu oraz wskazywać miejsca, w których należy umieścić poszczególne elementy.

jakie zabawki dla rocznego dziecka

Na rynku istnieją zresztą specjalne zabawki dedykowane najmłodszym. Puzzle dla rocznych dzieciaczków zawierają maksymalnie kilka elementów. Wydają się być banalnie proste, ale rodzic musi pamiętać, że dla maluszka ułożenie takich elementów jest bardzo absorbującym i skomplikowanym zadaniem. Trzeba mu w tym pomóc. A wspólna zabawa jest po prostu najlepszym sposobem na spędzenie wolnego czasu w gronie rodzinnym. Warto ją praktykować jak najczęściej. Dzięki niej więź między opiekunami a dziećmi staje się jeszcze silniejsza.

A jeśli nie puzzle i nie układanki, to może tradycyjne klocki?

Jest to ulubiony typ zabawki niemalże wszystkich chłopaków, ale dziewczynkom też powinien on przypaść do gustu. Klocki popracują razem z dzieckiem nad jego zdolnościami manualnymi. Będą oddziaływać zarazem na jego zmysł dotyku, pokazując mu różne struktury materiałów, a także zachwycając go zróżnicowanymi kolorami, które z kolei zaczną stymulować receptory wzrokowe. Klocki muszą być oczywiście dostosowane do wieku malucha.

Rocznemu dziecku najlepiej zaproponować te o większych rozmiarach, przy których nie zaistnieje nawet minimalne ryzyko, że dziecko zdoła je połknąć czy wsadzić do buzi. Warto także sprawdzić, z jakiego materiału zostały wykonane poszczególne elementy. W końcu maluch będzie mieć z nimi stały kontakt. Najlepszym i najbezpieczniejszym wyborem okażą się klocki stworzone z drewna, plastiku, ewentualnie innych miękkich materiałów.

miś

Jakie zabawki dla rocznego dziecka wybrać? Rodzice, którzy zadają sobie to pytanie, przeważnie chcą sięgnąć po coś, co będzie skrywać pewną wartość edukacyjną. Całe szczęście producenci wychodzą im na przeciw, przygotowując ostatnio niesamowicie nowoczesne i niezaprzeczalnie wartościowe zabawki interaktywne. One i uczą, i bawią. Robią dwie rzeczy jednocześnie. Najnowocześniejsze z zabawek interaktywnych wręcz dorastają i rozwijają się razem z maluszkiem, dostosowując poziom trudności swoich zadań do umiejętności i wiedzy dziecka.

Stymulują umysł na wiele sposobów. Wysyłają różne dźwięki, tworzą barwne obrazy lub grają światłem, a do tego rozwijają też konkretne umiejętności, prezentując dzieciom cały alfabet czy pokazując im, jak wyglądają poszczególne cyferki. W tym momencie zabawek interaktywnych jest na rynku mnóstwo. Wbrew pozorom nie wszystkie z nich są porażająco drogie. Najprostsze stoliczki edukacyjne można zamówić w Internecie już od stu złotych. A to całkiem przystępna cena.

Tak naprawdę jednak rodzic wcale nie musi ciągle kupować dziecku nowych zabawek, jeżeli chce go czymś zająć, zapewnić mu rozrywkę, a jednocześnie go czegoś nauczyć. Nawet zwykłe wspólne rysowanie, kolorowanie czy czytanie będą wartościowymi aktywnościami dla rocznego maluszka.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here