Jaki rower dla 3 latka

0
1191
jaki rower dla 3 latka

Sprawność fizyczna jest w życiu bardzo ważna, gdyż ma wpływ na wiele procesów zachodzących w organizmie człowieka i przyczyna się do jego prawidłowego wzrostu i rozwoju. Trzeba o nią dbać od najmłodszych lat a aktywność fizyczną uczynić sposobem na zdrowe życie. Rodzice powinni w swoich dzieciach wyrabiać zdrowe nawyki od samego początku a sport i ruch uczynić pożądanym stylem życia.

Dzieciom półtorarocznym, które opanowały już chodzenie można wprowadzić do zabawy jeździki. Są to mini-rowerki, jeszcze nie posiadające pedałów ale uczące dzieci koordynacji ruchowej i utrzymywania równowagi. Dziecko jadąc na takim rowerku odpycha się nogami a dla takiego malucha jest to naprawdę spora dawka ruchu. Jeździki mogą być na początku 3 kołowe, są one bardziej stabilne a gdy dziecko nabierze wprawy spokojnie poradzi sobie na dwu-kołowcu.

Czasem taki jeździk można przeobrazić z 2 na 3-kołowy prostym ruchem

Często rodzice zastanawiają się jaki jest odpowiedni wiek na wprowadzenie prawdziwego roweru. W zasadzie dzieci, które ukończyły 3 lata są już w większości gotowe na zmianę jeździka na rower. Jednak jaki rower dla 3 latka warto kupić? Na pewno powinien to być rower z segmentu tych najmniejszych co do średnicy kół. Rowerki takie posiadają dodatkowe boczne kółka oraz tzw. prowadnik, kijek-rączkę która umożliwi pchanie czy asekurowanie malucha. Dziecko będzie uczyło się prawidłowo pedałować i to może początkowo okazać się wyzwaniem dla rodzica.

rower dla 3 latka

Maluch powinien swobodnie sięgać nóżkami do pedałów ale także mieć ten komfort że w razie zachwiania równowagi może szybko podtrzymać się nogą ziemi. Dlatego indywidualnie do wzrostu dziecka powinno się wyregulować wysokość siodełka. Boczne kółka czy prowadnik są elementami które można zdemontować gdy dziecko po jakimś czasie nauczy się samo jeździć. To ile czasu poświęcimy na naukę dziecka jazdy na takim rowerku będzie miało wpływ na samodzielność w dalszej jeździe rowerowej. Każde wyjście na spacer czy do przedszkola może być okazją do wzięcia roweru ze sobą.

Niektóre dzieci opanują naukę jazdy na dwóch kołach już na etapie takiego pierwszego rowerka. Jeśli jednak dziecko nie opanowało jeszcze tej umiejętności a rowerek stał się już zbyt mały powinniśmy pomyśleć o zakupie nieco większego na przykład o 16 calowej średnicy kół. W takim rowerze nadal będzie zapewne prowadnik oraz boczne koła. Każde dziecko rozwija się indywidualnie i prędzej czy później nabędzie tą umiejętność jazdy na rowerze, więc należy okazać cierpliwość i wspierać dziecko w pokonywaniu jego słabości.

Myśląc o tym, jaki rower dla 3 latka będzie już odpowiedni można wziąć pod uwagę także alternatywę jaką jest hulajnoga. Ona także wzmocni mięśnie nóg dziecka, nauczy koordynacji i równowagi przed dalszą nauką jazdy na rowerze. Hulajnogi dla maluszków mogą być 3 kołowe – stabilniejsze, lub 2 kołowe.

Ucząc maluszka jazdy na rowerze czy hulajnodze z pewnością trzeba będzie się dużo nabiegać, aby być blisko i w asekuracji. Ale to akurat nie powinno zniechęcić rodzica do poświecenia swoich sił na naukę dziecka samodzielnej jazdy.

jeździk

Pamiętajmy przy tym wszystkim, że jazda na hulajnodze i rowerze powinna być przede wszystkim bezpieczna dla dziecka. Podstawą musi być zaopatrzenie malucha w kask i ochraniacze. Zapewni to ochronę przed możliwymi urazami które niestety mogłyby spowodować uszczerbek na zdrowiu ale także zniechęcić dziecko do dalszej nauki jazdy na rowerze. Miejsce które wybierzemy na naukę jazdy nie powinno stwarzać zagrożenia dla dziecka. Unikajmy miejsc gdzie odbywa się ruch samochodowy lub intensywny ruch innych rowerów. Wybierzmy dróżki o zróżnicowanym nachyleniu aby dziecko mogło sprawdzić się zarówno jadąc pod górkę z wykorzystaniem większej siły ale także ucząc się hamować przy jeździe z niewielkiej górki.

Dziecko, które nauczy się szybko jazdy na rowerze będzie mogło brać udział w rodzinnych wycieczkach rowerowych pedałując już samo. Aby dziecko poznało radość płynącą z takich wycieczek i jazdy rowerowej warto także do swojego roweru zamontować krzesełko rowerowe. Z dzieckiem w takim krzesełku od najmłodszych lat można przemierzać szlaki i wzmacniać w nim potrzebę aktywności fizycznej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here