Schody na strych – jak wybrać, gdzie kupować, na co zwrócić uwagę?

0
1197
Schody na strych

Urządzanie i wyposażanie swojego domu to zadanie niezwykle angażujące. Wymaga od nas nie tylko doboru odpowiedniego zestawu mebli i elementów dekoracyjnych, ale także – zainteresowania się kwestiami praktycznymi, związanymi z funkcjonowaniem naszych własnych czterech kątów. Dotyczy to między innymi takich pomieszczeń jak strychy, które pełnią przede wszystkim funkcje praktyczne; mogą być wykorzystywane jako schowki, przechowalnie czy graciarnie. By się dostać na strych, potrzebujemy jednak wpierw dobrać mechanizm doń prowadzący. Do najczęściej stosowanych należą – schody drewniane. Zapraszamy do lektury, w trakcie której podpowiemy – jakie schody na strych warto wybrać oraz na jakie parametry zwrócić uwagę w czasie ich zakupu.

Po schodach na strych… czyli o specyfice strychów i schodów do nich prowadzących

Strych to miejsce wyjątkowe, ze względu na panujące na nim warunki. Zazwyczaj, na strychu jest albo za ciepło, albo za zimno. Wynika to oczywiście z samej lokalizacji tego pomieszczenia oraz stosowanych w nim form ocieplania. Niezależnie jednak od sposobu izolacji strychu od zewnętrza, zawsze będzie to pomieszczenie o specyficznych warunkach termicznych.

Strych pełni więc funkcje przede wszystkim praktyczne. Dlatego, sposób jego aranżacji nie wymaga ani zastosowania specjalnych form dekoracyjnych, ani nawet doboru reprezentatywnego zestawu mebli. Z tych też powodów, również schody prowadzące na strych są zazwyczaj bardziej praktyczne, niż estetyczne.

Uwzględniając dodatkowo potrzeby termoizolacyjne całego gospodarstwa domowego, najchętniej sięgamy po – składane drewniane schody strychowe. Po ich złożeniu możemy je całkowicie ukryć w schowku izolacyjnym (czyli w przestrzeni podłogowej oddzielającej strych od pomieszczeń pod nim). Dzięki temu zachowamy ciągłość termiczną, a przez otwór schodowy nie będzie uciekać tak pożądane w okresie zimowym ciepłe powietrze.

Schody składane, rozsuwane i liczne inne

Schody składane możemy złożyć kilkakrotnie – niektóre modele w 3 lub 4 miejscach. W rezultacie, schody takie, nawet gdy są bardzo długie, po złożeniu powinny bezproblemowo zmieścić się w przygotowanej dla nich wnęce. Rozbudowany wybór schodów składanych znajdziesz na: 4iQ Group.

Alternatywą względem schodów rozkładanych są schody rozsuwane. Mają dość podobną do nich budowę, jednak w mechanizmie rozkładającym nie zastosowano zawiasów. Zostały one zastąpione przez specjalne okucia, pozwalające na przesuwanie poszczególnych części.

Schody rozsuwane mogą mieć wysokość przekraczającą nawet 3 metry – dlatego stosuje się je szczególnie chętnie w pomieszczeniach o wysokim stropie. Do takich należą między innymi mieszkania wielopoziomowe zlokalizowane w kamienicach.

Schody nożycowe to nowoczesne rozwiązanie. Ich mechanizm polega na „harmonijkowym” rozkładaniu, zgodnie z pożądaną przez nas wysokością. Stanowi to zaletę tego typu schodów – możemy samodzielnie regulować ich długość, nawet już po ich zamontowaniu. Schody nożycowe wykonywane są z różnych stopów metalu. Choć wypadają mniej komfortowo w porównaniu do schodów drewnianych, to jednak pozwalają na zaoszczędzenie wolnej przestrzeni oraz szybkie rozłożenie i ponowne schowanie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here