Ile powinien spać noworodek

0
1033
ile powinien spać noworodek

Rutynowe spanie może być prawdziwą zagadką dla świeżo upieczonych rodziców. Gdy dziecko zaczyna przyzwyczajać się do nowego trybu funkcjonowania poza macicą, może mieć pewne problemy z zaadaptowaniem się ze środowiskiem i wypracowaniem codziennej rutyny.

Wielu rodziców zastanawia się, czy noworodki śpią za dużo, czy też za mało. Warto zatem zadać pytanie dotyczące tego ile powinien spać noworodek i czego oczekiwać w jego pierwszych tygodniach życia. W zaciszu macicy twoje dziecko spędzało ogromną ilość czasu głównie na spaniu.

Było ono wówczas otoczone ciepłem i kojącym głosem rodziców, którzy pragnęli dla niego jak najlepiej. Pamiętaj o tym, że bezpośrednio po urodzeniu twoje dziecko może spać dosłownie przez większość dnia. Noworodki mają małe żołądki, które bardzo szybko się zapełniają. Dzieje się tak niezależnie od tego, czy karmisz swoje dziecko za pośrednictwem piersi, czy też korzystasz ze specjalnych, przeznaczonych do zdrowego odżywiania posiłków dla niemowląt. Trzymanie dziecka w wygodnej pozycji dodatkowo zwiększy ich senność z uwagi na komfort, którego potrzebują, aby zasnąć. W rezultacie, noworodki tak naprawdę funkcjonują w trybie nieustannego snu, a przebudzają się po to, aby spożyć kolejny posiłek.

w szpitalu

Początkowo po urodzeniu dziecka, możesz spodziewać się tego, że straci ono nieco masy. Dopiero po pewnym czasie należy spodziewać się przyzwyczajenia dziecka do pewnej rutyny, która będzie związana z godzinami jego snu i porami na karmienie. Po ustaleniu tej rutyny większość noworodków będzie rosła równomiernie. Możesz monitorować postępy swojego dziecka przy pomocy lekarza specjalisty. Twój pediatra powinien ważyć maluchu dosłownie za każdym razem, gdy udasz się z nim na wizytę.

W ciągu doby większość noworodków będzie potrzebowała około 700 ml mleka, co może być dla wielu rodziców wykładnikiem zdrowego odżywiania ich noworodka. Warto mieć na uwadze, że ta objętość pozostanie dość stała przez pierwsze sześć miesięcy życia. Liczba karmień dziennie zacznie się zmniejszać, natomiast dzieci zaczną stawać się coraz silniejsze i większe. Wskazówką dla rodziców może być też informacja dotyczącą tego, że każdy noworodek karmiony dostosowanym do jego wieku mlekiem modyfikowanym będzie pozostawał syty przez dłuższy czas, dlatego też będzie miało rzadszą potrzebę karmienia.

Kolejnym zagadnieniem jest dokładna długość snu u noworodków

Wielu rodziców, którzy nie mają jeszcze zbyt dużego doświadczenia, zastanawiają się nad tym, czy przypadkiem ich maluch nie śpi zbyt długo. Musisz zachować szczególną ostrożność przez pierwsze kilka tygodni życia dziecka, podczas których dokładnie obserwuj jego zachowania i informuj lekarza o wszystkich nowinach w razie niepewności. Miej oko na wypróżnianie się malucha. Sprawdzaj pieluchy i kontroluj kolor moczu. Pamiętaj, że mocz twojego dziecka nie powinien być zbyt żółty. Ciemniejszy żółty będzie oznaczał, że maluch nie pije wystarczającej ilości wody, co może doprowadzić do odwodnienia. Stan ten jest niezwykle groźny dla zdrowia dziecka i prawidłowego rozwoju. Dziecko powinno też wypróżniać się regularnie i o odpowiednim kolorze. Ziarnisty stolec o kolorze musztardy jest prawidłowym.

noworodek

Jeżeli dziecko nie sypia regularnie, jest bardzo prawdopodobne to, że będzie jęczące i lgnące. Mogą być wówczas bardzo trudno do złagodzenia, gdy dojdzie do płaczu. Istnieje ryzyko dotyczące tego, że dziecko będzie nieustannie płakało, co doprowadzi do bolesnej kolki. Dziecko śpiące regularnie i wystarczająco dużo nie ma tych problemów, jednak mimo tego może wywoływać u rodziców niepokój, gdy śpi zbyt głośno.

Pamiętajmy też o tym, że u noworodka ustanowienie regularnego rytmu dobowego w przypadku snu może zająć nawet okrągłe pół roku. Do tego czasu dziecko może sprawiać wrażenie braku poczucia dnia i nocy, co niestety przekłada się na niekomfortowe sytuacje dla rodziców. Warto starać się utrzymywać regularne godziny karmienia, które pomogą dziecku w szybszym tempie przyzwyczaić się do odpoczywania o odpowiednich porach dnia i nocy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here