Jaki materac dla noworodka

0
704
materac dla noworodka

Każdy maluszek przeznacza na sen ogromną część swojego życia. Tak naprawdę więcej śpi niż się uczy i bawi, gdyż w trakcie takiego odpoczynku jego organizm się regeneruje i może powoli rosnąć oraz się rozwijać. A jaki materac dla noworodka zdoła wspomóc ten nocny lub popołudniowy wypoczynek? To pytanie prędzej czy później na pewno zada sobie każdy rodzic. Z czego powinien być wykonany materac dla maluszka i jaki musi posiadać typ grubości, aby dziecku było na nim wygodnie?

Pierwsza wątpliwość pojawia się już przy próbie ustalenia właściwego poziomu twardości. Czy materac dla maluszka powinien być miękki, jak to się wszystkim na pozór wydaje, czy może jednak twardy albo po prostu półtwardy? Aby uzyskać odpowiedzi na te pytania, wystarczy przyjrzeć się ciałku dziecka. Noworodek w pierwszych tygodniach swojego życia jest jeszcze bardzo słaby i nie dysponuje siłą, która pozwoliłaby mu na swobodne manewrowanie sylwetką.

Nie jest w stanie utrzymać swoich rączek czy nóżek. Koordynacja ruchowa póki co jest u niego na bardzo niskim poziomie, dlatego nie warto jeszcze bardziej utrudniać mu zmian pozycji, kładąc go na super miękkim materacu. Mięciutkie podłoże może wydać się atrakcyjne, ale w rzeczywistości nie ma ono żadnych lepszych właściwości. Tak naprawdę jest jednym z najgorszych możliwych wyborów. Miękki materac nie poradzi sobie z podtrzymaniem ciała maluszka, a i u osób dorosłych najprawdopodobniej nie sprawdziłby się zbyt dobrze.

jaki materac dla noworodka

Czy w takim razie materac dla noworodka powinien być po prostu twardy?

I tak, i nie. Materace imitujące twardość zimnej podłogi na pewno też nie będą dobrym wyborem, dlatego nie należy przesadzać w żadną stronę i popadać w skrajności. Podłoże do spania musi być sztywne i solidne, jednakże powinno jednocześnie współpracować z samą sylwetką, a nie wyłącznie ją podpierać. Z tego powodu materace dla noworodków i niemowlaków mają najczęściej średni poziom twardości. Wspaniale wspomagają rozwój dziecięcych kręgosłupów, które najintensywniej i najszybciej wzrastają właśnie w nocy. Twarde materace zapewniają też idealne podtrzymanie różnym partiom ciała. Stabilizują odcinek lędźwiowy i stanowią świetne oparcie dla główki maluszka, dzięki czemu dziecku jest po prostu wygodnie, a jego sen staje się długi i głęboki. Poziom twardości produktu może zatem okazać się najważniejszy. Koniecznie należy zwrócić na niego szczególną uwagę.

A co dalej? Jaki materac dla noworodka wybrać po ustaleniu właściwego dla niego poziomu twardości? Teraz trzeba zastanowić się nad jego ogólnym rodzajem. A z tym będzie już większy problem, ponieważ dziś na rynku produktów przeznaczonych do spania można znaleźć materace wykonywane z najdziwniejszych i najbardziej nowoczesnych tkanin. Na ten moment najpopularniejsze są jednak wyroby piankowe. Tworzone w całości ze specjalnej poliuretanowej pianki charakteryzują się niska wagą, zróżnicowanymi poziomami twardości oraz specyficzną budową.

łóżeczko

Niestety pianka nie jest akurat najlepszym materiałem na materac dla noworodka. Zazwyczaj szybko się odkształca i traci swoją pierwotną formę, przez co wykonany z niej produkt już po paru tygodniach użycia przestaje jakkolwiek się sprawdzać. Dobrą alternatywą dla materaców piankowych będą jednak te sprężynowe. Mimo iż występują one na rynku od dawien dawna, wciąż się ulubieńcami i klientów, i ich dzieci.

Niektórych rodziców będą też kusić najnowocześniejsze materace lateksowe. Na ogół są wychwalane przez wszystkich sprzedawców, którzy usiłują je wręcz wcisnąć niczego nieświadomym klientom. Zachwalają ich nietypowe właściwości. Ogólnie rzecz biorąc lateks ma bowiem wiele dobrych stron, gdyż jest to materiał antybakteryjny i antyalergiczny, który w teorii może być używany nawet przez małych alergików. W rzeczywistości bywa z nim jednak bardzo różnie. Lateks kiepsko radzi sobie z odprowadzaniem nadmiaru wilgoci, przez w ogóle nie oddycha i wręcz może gromadzić na swojej powierzchni bakterie oraz inne zanieczyszczenia. Lepiej więc nie podążać za tą modą i postawić na coś sprawdzonego.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here