Jaki rozmiar czapki dla noworodka

0
1209
noworodek

Jesteś przyszłym rodzicem i właśnie stoisz przed wyborem pierwszej czapeczki dla swojego malucha? A może nie masz dzieci, jednak wybierasz się w odwiedziny do kogoś, w czyim domu właśnie pojawił się nowy członek rodziny? Jeśli jedna z powyższych sytuacji Cię dotyczy lub z jakichś innych powodów chcesz się dowiedzieć, jaki rozmiar czapki dla noworodka najlepiej kupić – przeczytaj ten artykuł do końca.

Noworodki i niemowlęta mają bardzo duże głowy w stosunku do reszty ciała, jakkolwiek malutkie wydają się nam – dorosłym – takie dzieci. Jednak jaki rozmiar czapeczki dobrać, aby była odpowiednia? Jest to bardzo istotne, bowiem zbyt duża czapka będzie zasłaniać maluchowi oczy, drażniąc go, a zbyt mała – odciśnie się na delikatnej skórze malucha, uwierając go i upijając, a przy tym zostawiając bardzo nieładne, zaczerwienione ślady.

Noworodkom z reguły kupuje się rozmiar opisany w sklepach jako 50 lub „do pierwszego miesiąca”. Dobrze jest podczas zakupu zwrócić uwagę, jak wyściełany jest środek czapeczki – w końcu to ten materiał będzie dotykał delikatnej i bardzo miękkiej główki dziecka. Warto upewnić się, czy w środku nie ma wystających szwów, które mogłyby powodować dyskomfort.

Czapeczki w najmniejszych rozmiarach mogą się wydawać naprawdę mikroskopijne i odczuwamy pokusę zakupu większego rozmiaru, jednak nie dajmy się zwieść: noworodki z reguły całe ważą około 3 kg, tak więc główka – choć duża w stosunku do całego ciała – dalej jest niewielka w oczach dorosłego człowieka. Dlatego też warto zawierzyć producentom i zakupić rozmiar dedykowany noworodkom, a opisany jako rozmiar 50/56 lub „do pierwszego miesiąca życia”.

czapka dla noworodka

Inaczej ma się sprawa w przypadku dzieci urodzonych przedwcześnie, a także bardzo dużych noworodków – powyżej 4kg masy ciała przy urodzeniu.
Niektóre sklepy oferują specjalne ubranka dla noworodków, które są jeszcze mniejsze niż standardowe czapeczki noworodkowe, z reguły są opisane rozmiarem 44. W razie wątpliwości, warto zmierzyć główkę dziecka przed zakupem, a następnie porównać wynik z realnymi wymiarami czapeczki w sklepie.

Jeśli już wiesz, że dziecko będzie dość sporym noworodkiem, możesz rozważyć kupowanie czapeczek na rozmiar 56 lub nawet 62 – choć te ostatnie mogą początkowo być nieco luźne.
Każdy producent ma własną rozmiarówkę, dlatego też kupując czapeczki dla noworodka, który jest już na świecie, warto zmierzyć czapkę, która jest odpowiednia dla jego główki i na tej podstawie dobierać rozmiary w sklepie stacjonarnym czy internetowym.

W razie jakichkolwiek wątpliwości, jeśli nie znamy dokładnych wymiarów noworodka, warto zawsze kupić nieco większy rozmiar. Małe niemowlęta rosną bardzo szybko, więc może się okazać, że wymiana garderoby okaże się konieczna już po kilku tygodniach.

Kupując czapeczkę dla niemowlęcia, warto zwrócić uwagę nie tylko na rozmiar (choć to jedna z najistotniejszych kwestii), ale również na materiał, z którego jest wykonana. Czapeczka dla najmłodszych dzieci powinna być bardzo miękka w dotyku, aby nie powodować dyskomfortu u dzidziusia, który dopiero co pojawił się na świecie. Dobrze jest również pamiętać o wycięciu wszelkich metek, który mogłyby podrażniać delikatną skórę dziecka.

jaki rozmiar czapki dla noworodka

Czapeczki na dwór w okresie zimowym są nieco grubsze, często wełniane. Wełna sama w sobie jest nieco „drapiąca”, jednak wielu producentów bierze to pod uwagę i pod spód daje dodatkową wyściółkę, na przykład z bawełny lub polaru – taka czapka zapewnia maluszkowi komfort. Dobrze jest również zwrócić uwagę, aby czapeczka była wiązana pod szyjką – dzięki temu na dworze na pewno nie zsunie się, odsłaniając uszka dziecka.

Czapeczki letnie czy wiosenne są nieco mniej zabudowane, jednak także w ich przypadku warto zwrócić uwagę na wiązanie pod szyjką. Jest to szczególnie istotne w przypadku kapelusików letnich, które są zbudowane w taki sposób, że podmuch wiatru mógłby go zerwać z główki dziecka. Wiązanie stanowi zabezpieczenie zarówno przed wyziębieniem noworodka, jak i niechcianą pogonią za uciekającą częścią garderoby.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here